Flytt av kulturbyggnaden Jerusalem

12 augusti 2026

Under veckorna 34, 35 och 36 flyttas kulturbyggnaden Jerusalem. Huset är uppdelat i tre delar på grund av husets storlek. Huset byggdes år 1927 och är sedan 2001 ett byggnadsminne och klassas som kulturhistorisk värdefull bebyggelse i Kiruna.

Jerusalem, som är det enda huset av sin storlek och typ, byggdes av LKAB 1927 som ungkarlshotell för ensamstående gruvarbetare. Att uppföra en så stor byggnad var ett nytt sätt att hantera arbetarnas bostadssituation och den befolkningsökning som generellt skedde i Kiruna under den här tiden. Storleken innebär också att en delning kommer att krävas vid flytten.

Jerusalems nuvarande plats i korsningen Bromsgatan/Silfwerbrandsgatan.

Namnet ”Jerusalem” har sina rötter i husets historia och det liv som utspelade sig där. Det lär ha berott på att det var en livlig plats, där det kunde råda både stoj och oväsen. Namnet anspelade på det äldre uttrycket ”Jerusalems förstörelse”, som användes för att beskriva en plats präglad av oordning, tumult och stor livlighet. Med tiden blev ”Jerusalem” ett etablerat namn på huset, som lever kvar än idag.

Husets nya placering

Husets kommer flyttas till Polarnattsvägen, nära intill tidigare flyttade byggnader och kyrkan.

Visste du att Jerusalem inte alltid varit färgglad?

Ursprungligen var inte huset det färgglada vi känner till idag, utan fasadfärgen var mörk i faluröd eller brunt. Vilket var typiskt för 1920-talet. Det var under 1950-talet som huset fick sin nya färgsättning av konstnären Pierre Olofsson.

Ritning av huset, år 1927. I ritningen finns balkonger inritade, som inte utfördes utan istället fick trapphusen stora ljusinsläpp. Källa: Kiruna kommun
Foto: okänd