Sim- och sporthallen i Malmberget avvecklad
Gruvbrytningen närmar sig samhället och malmkropparnas läge gör att brytningen sker på större djup. Till förmån för fortsatt gruvbrytning avvecklas Malmberget och Gällivare förtätas. Två av kommunens funktioner i Malmberget som avvecklas är sport- och simhallen.
Gällivare kommun har fått ekonomisk ersättning från LKAB för att ersätta sport- och simhallen i Malmberget. Kommunen ansvarar därefter för att uppföra de nya funktionerna på annan plats.
Sporthallen och simhallen i Malmberget kommer kommunen att ersätta med Multiaktivitetshuset som blir en arena för bland annat idrott, simhall med äventyrsbad, bio, bibliotek och musik. Huset ska byggas i kvarteret Gojan, i folkmun kallat för Arcaden eller Tempohuset.
Under hösten 2024 avvecklades de sista delarna av sporthallen, och nu återstår arbetet med att återställa marken. Se fler bilder nedan.