Inga synliga skador på altartavlan i Kiruna kyrka efter flytten

24 februari 2026

Det omsorgsfullt utformade skyddet på altartavlan har plockats ner i dagarna, och de första undersökningarna av målningens skick har utförts. 

–Vid en första anblick ser allting bra ut, vi ser inga skador, och nu ska vi göra djupare undersökningar även av det man inte ser med blotta ögat, säger Karin Calissendorff, konservator på Tyréns.  

Altartavlan som målades av Prins Eugen speciellt för kyrkan är fastlimmad på en puts förankrad mot murstocken och var därför den känsligaste delen för påverkan under flytten. 

Karin Calissendorff vid altartavlan, konservator på Tyréns.
 Karin Calissendorff, konservator på Tyréns.  

– Närmast målningen satt en väv som kan andas och skyddade mot damm och stötar. Utanpå väven satt drygt 100 stycken plattor med stötisolerande skum som var anpassade efter ytan, som inte är helt plan. Vi kunde mäta väldigt noggrant under förarbetena och själva flytten och såg att det inte var några stora stötar eller skadliga rörelser, säger Karin Calissendorff. 

Övriga arbeten som pågår är exempelvis de sista finjusteringarna och undergjutning av kyrkans grund samt installationsarbeten som el och ventilation. Arbetet ligger före tidplan och förhoppningen är att kyrkan ska kunna öppnas redan våren 2027 i stället för hösten, som var den ursprungliga planen. 

Kiruna kyrka på sin nya plats.
Kiruna kyrka på sin nya plats.