Snöfestivalen sätter Kiruna på världskartan – med LKAB som möjliggörare

23 januari 2026

När vintermörkret lägger sig över Kiruna efter julhelgerna, förvandlas staden i slutet av januari till en plats för kreativitet, lek och internationellt utbyte. Sedan 1999 har Snöfestivalen lockat turister och konstnärer från världen över, ett exempel där platsens unika förutsättningar används till fullo, med stöd från flera aktörer, däribland LKAB.

Det som gör Snöfestivalen särskild är just kombinationen av konst, lek och plats. Detta år är det konstnärer från Sverige, Finland, Spanien och England som deltar, och urvalet sker genom en jury som säkerställer variation och kvalitet. Robert Gustafsson som är projektledare för Snöfestivalen förklarar att intresset för festivalen ökar för varje år.

– Förra året märktes en enorm skillnad i publikintresse. det var fler än tusen personer som följde evenemangets aktiviteter, från hundspann till snöskulpturerna som pryder området.

– Det handlar om att kombinera platsens unika förutsättningar med internationell konstnärlig kompetens och lokalt engagemang, förklarar Robert Gustafsson.

Tidigare har festivalen anordnats av Tusen Toner och sedan togs det över av Kiruna Lapland, med bakgrund kring att man tyckte festivalen hade en stor betydelse för turistnäringen och Kirunas identitet som vinterstad. 

– Jag tror att Snöfestivalen betyder mer än vad lokalbefolkningen tror. Oavsett om man är ung eller gammal så märker man att det händer någonting under den här tiden på året, men också att det är ett evenemang som är gratis.

Att det just är gratis för besökare är något som Robert poängterar.

– Kiruna Lapland är en ekonomisk förening och medlemsorganisation. Vi har inga egna resurser för det här. Där är våra möjliggörare såsom LKAB superviktiga för att det ska fungera.

Snöfestivalen står inte ensamt som evenemang, utan samarbetar med Icehotel, Nutti Sami Siida, flera olika föreningar, kulturskolan men också gymnasieelever som får delta i designprocessen.

– Snöfestivalen är unik för Kiruna. Det är en årlig tillställning med blandade aktiviteter för stora och små, mitt i Kirunas stadskärna. Ett av huvudinslagen, snöskulpturtävlingen, lockar dessutom världens främsta snöskulptörer till Kiruna. Självklart vill vi stötta detta, säger Johanna Fogman, ansvarig för event och sponsring på LKAB.