Förhandling om miljötillstånd för Malmberget fortsätter under 2026

9 januari 2026
Flygbild över industriområde
Även om den fortsatta förhandlingen skjuter upp domen, ser LKAB positivt på att de nya förutsättningarna får påverka utgången.

Efter sex intensiva veckor av huvudförhandling under hösten har Mark och miljödomstolen beslutat att bevilja LKAB:s begäran om fortsatt huvudförhandling under våren 2026. Bakgrunden är det nya förslag från Klimat- och näringslivsdepartementet om ändrade kvalitetskrav för uran i ytvatten.

– Vi ser positivt på att domstolen beviljat vår begäran. Det ger oss möjlighet att lyfta våra sedan tidigare gjorda utredningar och inskickade handlingar i ljuset av det nya rättsläget som kan råda efter årsskiftet, säger Monika Sammelin, områdeschef Malmberget.

I grunden anser LKAB att ändringen av kvalitetskraven är ett bra förslag från regeringen, som rättar till en lucka i regelverket. Med de föreslagna ändringarna kommer tillståndsprocesserna bli mer ändamålsenliga och anpassade efter faktisk miljöpåverkan. Det är något som gynnar hela industrin och samhället i stort.

Fokus på faktisk påverkan

– Regeringens förslag innebär att kvalitetskrav för uran i ytvattnet ska fastställas utifrån den biotillgängliga koncentrationen av uran, vilket visar i vilken grad uranet tas upp av organismerna i vattnet. Idag uttrycks gränsvärdet för uran som ytvattnets totalt lösta halt av uran – ett trubbigt sätt att mäta vattnets kvalitet eftersom total löst halt inte tar hänsyn till vilken grad organismer påverkas, säger Andreas Löfgren, projektledare på LKAB för miljötillståndsprojektet.

Förslaget som innebär att det är den biotillgängliga koncentrationen av uran, i stället för total löst, som ska beaktas vid bedömning av vilka urankoncentrationer som kan tillåtas i en ytvattenförekomst är ett vetenskapligt korrekt sätt att hantera frågan. Det kommer att främja samhällets utveckling och klimatomställning samtidigt som skyddet för Sveriges vatten upprätthålls.

– Uran är ett naturligt och vanligt förekommande grundämne i Sveriges berggrund och svenska vatten. Det gränsvärde som hittills har gällt är 176 gånger striktare än för vanligt dricksvatten. Det viktiga är att säkerställa att vattnet inte innehåller biotillgängligt uran i halter som är skadligt för någon organism, säger Andreas Löfgren.

Förändrat rättsläge

LKAB ser inte något annat realistiskt alternativ än att huvudförhandlingen fortsätter. Detta eftersom det kan råda ett helt annat rättsläge efter årsskiftet. Det är väsentligt att de nya förutsättningarna gällande uran kan ligga till grund för en tillståndsdom, även om det är beklagligt att det innebär en längre förskjutning i tid innan dom kan meddelas. Domstolen har preliminärt planerat fortsatt huvudförhandling till vecka 17 och vecka 19 våren 2026. En kungörelse om kallelse till förhandling kommer att utfärdas längre fram. Förhoppningen är att målet därefter ska kunna avgöras i juni 2026.