Communicator

Kommunikationsansvarig Luleå

Vi söker en driven person med hög samarbetsförmåga för att arbeta taktiskt och operativt med att stärka vårt varumärke i Luleå. Om du har intresse för hur kommunikation bidrar till att driva utveckling och förmåga att stärka varumärket genom att skapa engagerande kommunikation är det här en roll för dig.  

Location: Luleå
Contract type: Permanent
Latest application date: 2025-04-06

Framtidens viktigaste jobb

Vi vill leda omställningen av vår industri mot en hållbar framtid. På samma sätt som vi vill förändra världen, vill vi utveckla alla som är med oss på resan, personligt och professionellt. Vill du vara med och forma framtiden för världens gruv- och mineralindustri? 

Din roll

Vår verksamhet i Luleå är i en utvecklingsfas framför allt kopplat till etablering av den planerade industriparken för kritiska mineral.

Som kommunikationsansvarig Luleå arbetar du i linje med övriga ortsansvariga som den naturliga länken mellan LKAB:s kommunikationsavdelning och verksamheten på orten. Rollen innebär att vara strategiskt kommunikationsstöd till verksamheterna i Luleå och utifrån förståelse för affärsbehoven initiera relevanta kommunikationsaktiviteter, både internt och externt, kopplade till koncernens övergripande kommunikations- och varumärkesstrategi.

Du kommer också att leda kommunikationsprojekt och evenemang, aktiviteter och seminarier. I dagens medielandskap krävs stor förståelse för alla kanaler för att nå våra prioriterade målgrupper. Därför söker vi en person som har ett stort intresse för målgruppsanpassad och drivkraftsbaserad kommunikation.

Tillsammans med vårt kommunikationsteam säkerställer du att vi når identifierade målgrupper med rätt kvalitet, tonalitet och med en tydlig målbild. Du ingår i vårt team för intern och verksamhetsnära kommunikation och rapporterar till chef för intern kommunikation.

Som Kommunikationsansvarig Luleå kommer du:

Det här har du med dig

För att lyckas i rollen ser vi att du har förmågan att analysera verksamhetens behov och skapa engagerande kommunikation utifrån det. Du är en doer och får saker gjorda samtidigt som du har en god förståelse för vikten av att koordinera den lokala kommunikationen med koncernens övergripande kommunikationsstrategi- och mål. Du tycker om att arbeta både självständigt och i grupp, är noggrann och tar tillsammans med resten av teamet gemensamt ansvar för tidsplaner och budget. I denna roll behöver du ha en god affärsförståelse och trivas med att jobba tillsammans med verksamheten för att utveckla och implementera värdeskapande kommunikation.

Vi ser även att du har:

Det här får du

Övrig information

Välkommen med din ansökan innehållande CV och personligt brev senast 6e april 2025. Rekrytering sker löpande så vänta inte med att skicka in din ansökan!

Start: Enligt överenskommelse

Placeringsort: Luleå. Resor i tjänsten är vanligt förekommande.

Omfattning: Heltid

För mer information om tjänsten, kontakta rekryterande chef Erika Lindblad, Head of Communications, erika.lindblad@lkab.com eller 070-524 12 41.

Fackliga kontakter:

Malmberget/Luleå

Unionen Södra Katarina Paganus, 0970-762 98

SACO-klubben Södra – Annika Taavoniku, 0970-795 32

Ledarna Södra – Christer Olofsson, 0970-765 84

We would like to inform you that we have already chosen our recruitment channels and marketing strategies.

We kindly but firmly ask not to be contacted by media sellers, recruitment sites and similar actors.

Do you work at LKAB today but are interested in a new role?

Then we would like you to submit your application via our internal career page. Log in to your Workday account and go to “Jobs Hub”, where you can search for all available jobs and send your application.

Sommarbild på två personer i friluftskläder och ryggsäck tittar ut över snötäckta fjäll i kvällsljus.

About LKAB

LKAB is an international mining and minerals group with northern Sweden as its base and the whole world as its workplace. We lead the way towards carbon-free production and we do it together – in an open, warm and safe work environment with technology and development in focus. We welcome challenges, innovative ideas and initiative, always with equality and diversity in focus.

Do you work at LKAB today but are interested in a new role?

Then we would like you to submit your application via our internal career page. Log in to your Workday account and go to “Jobs Hub”, where you can search for all available jobs and send your application.