Kvinna kliver ur en bil, med vindkraftverk i bakgrunden

Projektledning

Lean coach till sektionen Lean och Flödesledning

Ort: Gällivare, Kiruna, Luleå, Svappavaara
Anställningsform: Heltid
Ansök senast: 2025-11-30

LKAB leder omställningen mot moderna, hållbara gruvor med hjälp av digitalisering, automatisering och smartare arbetssätt. Nu söker vi en Lean coach som vill driva utvecklingen framåt och stärka flödeseffektiviteten genom hela värdekedjan.

Du blir en del av transformationen där vi tillsammans utvecklar arbetssätt, främjar lärande och skapar en kultur av kontinuerlig förbättring – från sektionsnivå till koncernperspektiv.

Framtidens viktigaste jobb

Vi vill leda omställningen av vår industri mot en hållbar framtid. På samma sätt som vi vill förändra världen, vill vi utveckla alla som är med oss på resan, personligt och professionellt. Vill du vara med och forma framtiden för världens gruv- och mineralindustri?

Din roll

Sektionen Lean och Flödeslednings uppdrag är att möjliggöra för chefer och ledningsgrupper inom hela LKAB att nå sin fulla potential. Med insatser som utgår från kundens behov stärker vi förmågan att leda, samarbeta och skapa effektiva flöden. Genom coachning, utbildning och lärande formar vi beteenden som håller – och bygger en kultur av ägandeskap och ständig förbättring.

Nu söker vi en lean coach som trivs i en tvärfunktionell miljö, brinner för att införa nya arbetssätt och vill driva omställningen till nytt produktionssystem i samverkan med verksamheten.

Rollen ska stötta transformationen i verksamheten med fokus på att stärka flödeseffektivitet och bidra till en hållbar utveckling inom hela LKAB. Ett viktigt uppdrag är att tillsammans med organisationen vidareutveckla arbetssätt – från sektions till koncernövergripande nivå – och uppmuntra ett lärande förhållningssätt som möjliggör kontinuerlig förbättring.

Arbetet sker både självständigt och i nära samarbete med kollegor och verksamhet, ute i produktionen såväl som i workshops och möten. Genom coachning, utbildning och ett stödjande ledarskap bidrar vi till att driva förändringsinitiativ med fokus på flöden och arbetssätt.

Det här har du med dig

Vi tror att du antingen kommer direkt från högskola eller universitet, eller har hunnit samla på dig en kortare erfarenhet efter examen.

Du är nyfiken, kommunikativ och samarbetar gärna med andra. Med ett strukturerat arbetssätt, ett starkt intresse för verksamhetsutveckling och förmågan att skapa goda relationer bidrar du till att driva arbetet framåt. Du trivs i förändringsmiljöer, ser möjligheter i nya utmaningar och motiveras av att omvandla idéer till resultat tillsammans med andra.

Du behöver vara initiativtagande, men till en början får du stöttning inom gruppen för att successivt växa in i rollen.

Förutom detta behöver du ha:

Ansökningar behandlas löpande, så vänta inte med din ansökan.

Start: Enligt överenskommelse

Plats: Kiruna, Malmberget, Luleå eller Svappavaara, resor mellan verksamhetsorterna ingår som en naturlig del av arbetet

Omfattning: Heltid

Kontakt: För mer information om tjänsten är du välkommen att kontakta sektionschef Adam Leifland Berntsson, adam.leifland.berntsson@lkab.com

Fackliga kontakter:

Kiruna/ Svappavaara

Malmberget/Luleå


Sofie Casselgren Talent Acquisition Partner

Vi har riktigt bra förmåner

  • Belöningsprogram
  • Ersättning för tandvård samt skydds- och terminalglasögon
  • Möjlighet att ansöka om stipendier vid studier både för dig och dina barn
  • Möjlighet att ansluta sig till vårt pensions- och försäkringsprogram med förmånliga priser
  • Hjälp och stöd vid sjukdom eller i frågor om arbetsmiljö, hälsa, friskvård och rehabilitering
  • Förstärkt föräldrapenning med upp till 90 procent av din ordinarie lön i upp till sex månader (efter anställning i ett år)
  • Fri träning på LKAB:s egna gym samt hos våra samarbetspartners på verksamhetsorterna i Norrbotten
  • Friskvårdsbidrag och studiestöd samt tillgång till konstförening, fritidsförening, fjällstugor och familjeaktiviteter

Bakgrundskontroll vid rekrytering

Som ett kvalitativt led i våra rekryteringsprocesser samt som en del i vårt systematiska säkerhetsarbete så kommer en bakgrundskontroll genomföras på slutkandidaten i vissa rekryteringar. Syftet är att säkra en trygg arbetsmiljö och säkerställa att tillgångar och information skyddas.

Vi vill vänligen informera att vi redan har valt våra rekryteringskanaler och marknadsföringsstrategier.

Därför undanber vi oss vänligt men bestämt att bli kontaktade av mediesäljare, rekryteringssajter och liknande aktörer. 

Solen går ner över berget Luossavaara

Mer om LKAB

LKAB är en internationell gruv- och mineralkoncern med norra Sverige som bas och hela världen som arbetsplats. Vi leder vägen mot koldioxidfri produktion och vi gör det tillsammans – i en öppen, varm och säker arbetsmiljö med teknologi och utveckling i fokus. Vi välkomnar utmaningar, innovativa idéer och initiativförmåga, alltid med jämställdhet och mångfald i fokus.

Läs mer om vilka vi är

Välkommen till Norrbotten

Lean coach till sektionen Lean och Flödesledning

Ort: Gällivare, Kiruna, Luleå, Svappavaara
Anställningsform: Heltid
Ansök senast: 2025-11-30